71% B2B pircēju, meklējot nepieciešamos risinājumu, sāk ar meklēšanu Internetā, tāpēc, ja vēlaties atrast jaunus klientus ārvalstīs, ir kritiski svarīgi panākt, ka jūsu Interneta resursi ir atrodami. Kā panākt, lai jūs var atrast un kā izvērtēt cik lielā mērā jūsu esošie Interneta resursi ir konkurētspējīgi meklētājos?
Savos blogos un mājaslapā pastāvīgi uzsveram, ka mūsdienu B2B pircējs vairumā gadījumu sāk ar meklēšanu internetā un līdz brīdim, kad pircējs ir gatavs kontaktam ar klientu, tas jau ir apskatījis 3-5 satura vienības. Ap 33% no personām, kas veic meklēšanu apskata augstāko lapu meklētāja rezultātos un 50% no visiem mājaslapu apmeklējumiem, kas nāk no meklētāju rezultātu lapas aiziet uz pirmajiem 3 rezultātiem.
Pie šādas klientu uzvedības ir kritiski svarīgi panākt, ka jūsu Interneta resursus var atrast, turklāt tas attiecas ne tikai uz mājaslapu, bet arī uz video kanālu, sociālajiem tīkliem, publikācijām un citām satura vienībām.
Atrašanās vieta Interneta meklētāju rezultātus pēc būtības kļūst par uzņēmuma konkurētspējas faktoru.
Par laimi pastāv SEO (Interneta meklētāju optimizācija), kā digitālā mārketinga disciplīna, kas pielāgo Interneta resursus meklētājiem un tas ir salīdzinoši plaši pieejams pakalpojums, taču diemžēl ar ļoti dažādu kvalitāti un rezultātiem.
Intereses pēc salīdzinot “Madara Cosmetics” ar “Dzintaru” atklāju, ka “Madaru” mēnesī apmeklē ap 60 000 potenciālo klientu, ka atnākuši uz mājaslapu izmantojot Internet meklētāju. Par to vēlāk, bet tagad nedaudz par par to, kā palīdzēt meklētājiem jūsu piedāvāju atrast.
SEO aktivitātes var iedalīt divās daļās: tehniskais SEO un kontekstuālais SEO.
Tehniskais SEO pielāgot Interneta resursus atbilstoši zināšanām par Google un citu meklētāju meklēšanas algoritmiem un tas labi pakļaujas tehniskai analīzei, respektīvi izmantojot dažādus trešo pušu rīkus mēs varam vienkārši pārliecināties vai Interneta lapa atbilst meklētāju daudzajiem kritērijiem.
Piemēram, analizējot nupat biržā izlikto uzņēmumu “AS Madara Cosmetics”(madaracosmetics.lv), redzam, ka SEO darbs kopumā ir paveikts labi, lai gan ir atsevišķi trūkumi (Meta Description, Meta Title vērtības).
Ja interesē tehniskās detaļas – apskati pats! Madaracosmetics lv SEO tech analysis 27 nov
Madaracosmetics.lv SEO tehniskā analīze
Nekā laba tur nav. Google un citi meklētāju uzdevums ir nolasīt digitālos resursus, tos pareizi saprast, klasificēt un celt priekšā interneta lietotājiem, kuru meklēšanas pieprasījums sakrīt ar meklēto. Ja meklētāji tiek mulsināti ar nepilnīgi informāciju, tie apjūk un apjukumu gadījumā nav droši, vai lietotājiem var piedāvāt šādu informāciju.
Salīdzināsim “Madaru” ar Iļjas Gerčikova “Dzintaru”.
Apskatot dzintars.com lapas metadatus varam secināt, ka Dzintars.com atrast meklētājos nevajadzētu vispār – vērtējot tehniski, SEO darbi nav veikti vai varbūt it tikai iesākti. (Piemēram Meta Description trūkst 429 lapām.)
Google un citi meklētāji šajā gadījumā vienkārši nesaprot ar ko viņiem ir darīšana. Dzintaru droši vien glābj plašā zīmola atpazīstamība. Meklējot pēc unikāla zīmola nosaukuma var atrast pat pilnīgi greizi izveidotas lapas.
Ekrānšāviņš no “Dzintara” mājaslapas
Kā saprast cik lielā mērā jūsu mājaslapa atbilst tehniskajiem SEO kritērijiem? Vienkārši! Pieprasiet bezmaksas izvērtējumu un mēs izstāstīsim.
Kontekstuālais SEO prasa ievērojami lielāku iedziļināšanos biznesā, produktos un labu izpratni par to, kā salikt kopā meklētājos ievadītos vaicājumus ar uzņēmuma piedāvājumu un kā panākt, ka lietotājs ir ieinteresēts apmeklēt meklētāju rezultātos izliktās saites.
Atkal – aplūkosim piemēru saistībā ar kosmētikas biznesu. Meklējums “sausa sejas āda” būtu īstais, lai piedāvātu mitrinošus krēmus un citas lietas, ko kosmētikas nozare piedāvā.
Ievadot meklējumu Google meklētājā saņemam lielu skaitu norāžu uz forumiem. 9. rezultāts ir Douglas veikalu ķēdes blogs, kas mums kaut ko piedāvā. No 1-20 rezultātam tas arī ir vienīgais rezultāts, kas ir orientēts uz risinājuma pārdošanu. Lai gan sacensties ar forumiem SEO ziņā ir grūti (turklāt forumu ziņas var būt vienam vai otram ražotājam labvēlīgas), jādomā, ka pa lielam Latvijas kosmētikas ražotāji iespēju ir palaiduši garām.
Meklētāju rezultātu lapa vaicājumam “sausa āda”
Kā būtu jārīkojas, lai mēģinātu iekļūt rezultātu augšdaļā? Pirmais, kas būtu jādara būtu jāļauj meklētājiem saprast, ka jums ir risinājums.
Apskatīsim to pašu “Dzintaru”.
Sāksim ar vienkāršāko uzdevumu
Lapas struktūrā ir sadaļa: http://dzintars.com/lv/adai?mode=katalogs/intensiva_mitrinasana. Kā redzams, “intensīva mitrināšana” ir jau iekļauta saites nosaukumā – tas labi.
Lapas nosaukums (Meta Title) ir “ādai”. Nav slikti, bet Meta Title ļauj izmantot līdz 65 simboliem. Kāpēc nedot iespēju Google labāk saprast par ko ir runa? Piemēram: “kosmētikas līdzekļi sausai ādai”. Turklāt nevajag Google mulsināt dodot to pašu Meta Title nosaukumu “ādai” 36 dažādām lapām.
Kā jau iepriekš konstatējām, “Dzintars” parasti nav izmantojis iespēju aprakstīt savas lapas. Arī šoreiz nav izmantota iespēja 156 simbolu garumā palīdzēt meklētājiem saprast lapas saturu. Piemērots apraksts (Meta Description) te būtu apmēram šāds: “Inovatīvi krēmi sausas sejas ādas intensīvai mitrināšanai”.
Meta Description lauks parādās Google un citu meklētāju meklēšanas rezultātos, kā piemēram zemāk.
“Madara Cosmetics” rezultāti meklētājā
Pārējos laukos zem lapas nosaukuma un saites redzam korekti aprakstītas lapas, kas sniedz priekšstatu par saturu un mudina klikšķināt, ja saturs atbilst meklētajam.
Tālāk apskatīsim sarežģītāku uzdevumu
Ko cilvēki Latvijā vairāk meklē: “intensīva mitrināšana” (risinājums) vai “sausa āda” problēma? Izmantojot dažādus trešo pušu rīkus noskaidrojam, ka “sausa āda” tiek meklēts krietni biežāk. Tātad – vajadzētu vairāk orientēties uz “sausa āda” atslēgvārdu.
Līdzīgi, vadoties no dažādu atslēgvārdu, frāžu un jēdzienu meklējumiem, būtu jāpielāgo pārējie mājaslapas Meta dati, teksti, virsraksti un tamlīdzīgi. Ir jāveic tā saucamies keyword research (atslēgvārdu pētījums), jāpārstrādā meta dati un, ļoti iespējams, balstoties uz šo pētījumu jāpārraksta un jāpapildina teksti un dokumenti.
Šis nav nedz vienkāršs, nedz lēts uzdevums, turklāt tā veikšanas kvalitāti nevar izvērtēt tik vienkārši, kā tehniskā SEO veikšanu.
Vienkāršākais veids, kā izvērtēt SEO veikšanas ieguldījumu atdevi ir izvērtēt, kā mainās mājaslapas apmeklētāju skaits, kas atraduši lapu meklēšanas rezultātā.
Kā šajā ziņā šobrīd izskatās madaracosmetics.com pret dzintars.com?
Pēc similarweb.com datiem uz šodienu 64% apmeklētāju atrod “Madaru” (madaracosmetics.com) meklētājos, kamēr Dzintaram šis rezultāts ir ap 39%. Abiem resursiem ir salīdzināms apmeklējums ap 80 000 apmeklētāju mēnesī. “Madaru” apmeklē no Vācijas, Itālijas un Lielbritānijas; “Dzintaru” – Latvija, Krievija, Ukraina.
Ekrānšāviņš no madaracosmetics.lv
Iepauzēsim un apdomāsim. 64% apmeklējuma “Madara” saņem no Interneta meklētājiem! Kopā ar Latvijas apmeklētājiem tas ir vairāk kā 58 500 potenciālu klientu mēnesī! Cik apmeklētāju atnāk uz jūsu lapu no meklētājiem?
Jādomā, ka pat ar dažiem trūkumiem SEO tehniskajā daļā, “Madara” sasniedz vērā ņemamus rezultātus. “Dzintars”, savukārt, par spīti acīmredzamiem trūkumiem tehniskajā SEO jomā tomēr iegūst apmeklētājus. Jādomā tas notiek pateicoties zīmola milzīgajai atpazīstamībai bijušā PSRS teritorijā. Turklāt “Dzintara” rezultātos ir iekļauta Latvija (“Madara” Latvijai izmanto citu lapu) ar 37% apmeklējumu.
Cik daudz apmeklējumu no Interneta meklētājiem būtu optimāli? Īsā atbilde – jo vairāk, jo labāk. Nereti pat 80% apmeklējuma var nākt no meklētājiem. Pareizāk gan būtu mērīt SEO ietekmi uz rezultātiem. Mērķis jau droši vien ir pārvērst apmeklētājus pircējos. Panākot, piemēram, lielu skaitu studentu apmeklējuma, saņemsiet drīzāk daudz jautājumus, ko atbildēt, nevis pirkumus.
Vairums B2B pircēju sākt risinājumu meklēšanu ar meklēšanu Internetā, tāpēc uzņēmuma redzamība meklētājos ir kritiski svarīgs uzņēmuma konkurētspējas faktors.
Vienkārši izsakoties, ja gribat pārdot vairāk starptautiskajos tirgos, nodrošiniet, ka jūsu piedāvājumu var atrast Internetā.
Lai gan SEO pats par sevi nav pietiekams līdzeklis, lai nodrošinātu biznesa rezultātus, tas ir ļoti labs pirmais solis veidojot Digitālo Pārdošanas Dzinēju. Turklāt jāņem vērā, ka papildus iegūtais apmeklējums no meklētājiem nāk bez maksas (nav jāmaksā par reklāmu) un šādi iegūti apmeklētāji ievērojami biežāk ir gatavi reaģēt uz piedāvājumu.
Lapu un citu resursu optimizēšanai meklētājiem ir nepieciešamas gan tehniskas, gan kontekstuālas zināšanas, kuru iegūšanai ir nepieciešams veikt atslēgvārdu pētījumu. Ideālā gadījumā SEO rezultātus vajadzētu mērīt katru mēnesi un attiecīgi optimizēt Interneta resursus.
Attiecībā uz SEO būtu jābūt piesardzīgiem. Man ir bijusi virkne klientu, kas vaicājot par SEO atbild, ka viss esot kārtībā un viņi par to maksā katru mēnesi. Nereti veicot vienkāršu tehniskā SEO pārbaudi atklājas būtiskas nepilnības – vienmēr ir vērts pārbaudīt vai jūs saņemiet rezultātu, par ko maksājiet un, maksājot ikmēneša maksājumus, pieprasiet arī ikmēneša atskaiti par rezultātiem.
Arī abiem šī raksta varoņiem ir problēmas ar SEO. “Dzintaram” ir daudz būtiskas problēmas (brīnos par similarweb.com aplēsto augsto apmeklējumu). Arī “Madaras” lapām ir dažas problēmas.
Nobeigumā atkārtošu jau izteikto piedāvājumu: piesakiet savus digitālos resursus bezmaksas izvērtējumam. Izanalizēsim, izpētīsim un godīgi pateiksim, ko domājam un kas ir nepieciešamie pirmie soļi, lai panāktu būtisku uzlabojumu pārdošanai starptautiskajā tirgū.
Raksta autors Rolands Ozoliņš ir biznesa stratēģijas un starptautiskā biznesa attīstības konsultants ar vairāk kā 20 gadu pieredzi pārdošanā, tai skaitā 10 gadu pieredzi Microsoft dažādos reģionālās biznesa attīstības amatos.
Rolanda aktivitātēm varat sekot līdzi Twitter tīklā vai pievienoties Rolanda LinkedIn kontaktu sarakstam.